flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Повернення судового збору

03 січня 2019, 14:36

Існують випадки, коли  особа,  яка звернулася до суду з позовною заявою має право на повернення сплаченого нею судового збору.

Статтею 7 Закону України «Про судовий збір» передбачені випадки повернення, сплаченої суми судового збору за клопотанням особи, яка його сплатила за судовим рішенням у разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв’язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв’язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях

У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

У разі укладення мирової угоди, відмови від позову, визнання позову відповідачем на стадії перегляду рішення в апеляційному чи касаційному порядку суд у відповідній ухвалі у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення скаржнику (заявнику) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні відповідної апеляційної чи касаційної скарги.

У випадках, коли суд з певних причин не вирішив питання про повернення судового збору, можна звернутись до суду із заявою, у якій в довільній формі викласти аргументоване прохання про повернення сплаченої суми судового збору.

У разі виникнення інших підстав, які не передбачені ст. 7 Закону України «Про судовий збір», в тому числі сплати судового збору без подальшого звернення до суду і відповідновідсутності підстав для ухвалення судового рішення з питання повернення судового збору, кошти повертаються відповідно  до порядку, визначеному наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. №787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі Порядок) із змінами.

Відповідно до абз. 1 п. 5 розд. І Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих платежів до бюджету здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, а у разі поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) – за ухвалою суду, яка набрала чинності.

Зазначеним Порядком обов’язок підготовки подання на повернення коштів помилково зарахованого судового збору до органів Казначейства покладається на відповідний суд.

Згідно з п. 3 розд. І Порядку, повернення помилково або надміру зарахованого судового збору здійснюється органами Казначейства з відповідних бюджетних рахунків, відкритих в органах Казначейства згідно із законодавством.

Отже, для повернення помилково сплаченого судового збору платник повинен звернутися до голови суду (на рахунок якого суду помилково перерахований судовий збір) із заявою про отримання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, форму якого затверджено Порядком. До заяви необхідно додати такі документи:

  • оригінал або банківська копія документа про сплату судового збору, або паперова копія електронного розрахункового документа;
  • копія паспорта та копія ідентифікаційного коду;
  • копія довіреності для представників.

Після отримання в суді подання, платнику для повернення судового збору необхідно звернутися до органу Казначейства за місцем помилково зарахованого платежу з такими документами:

  • заява про повернення коштів з бюджету;
  • оригінал або копія документа на переказ, або паперова копія електронного розрахункового документа;
  • оригінал подання суду.