12 березня 2019 року Європейський суд з прав людини прийняв рішення у справі довічно засудженого українця Володимира Пєтухова «Petukhov v. Ukraine (No. 2)». Про це повідомила прес-служба суду.
Пєтухов, що відбуває покарання з 2004 року, поскаржився суду, що законодавство України не передбачає умовно-дострокове звільнення для довічно ув’язнених.
Суд встановив порушення статті 3 (заборона негуманного або принизливого поводження) Європейської конвенції з прав людини, оскільки Пєтухов не мав можливості переглянути винесений йому довічний вирок.
Суд зауважив, що аби довічний вирок узгоджувався зі статтею 3 Євроконвенції, для в’язнів повинні бути передбачені і можливість звільнення, і можливість перегляду вироку. Водночас єдиним варіантом пом’якшення вироку в Україні є президентська амністія.
Процедура амністії пояснюється так: довічно ув’язнені «можуть бути амністовані у виняткових випадках і за надзвичайних обставин». При цьому не роз’яснено про які саме обставини йде мова.
Тобто довічно ув’язнені не знають, що потрібно зробити для можливого звільнення.
Окрім того, не забезпечено жодній гарантій проти порушень у цій процедурі. Ні спеціальна комісія, ні Президент не пояснюють своїх рішень щодо амністії.
«Звіти влади про амністію могли б компенсувати непрозорість цього питання, але окрім ізольованого брифінгу для ЗМІ у 2016 році, таку інформацію в Україні не оприлюднили. Ситуація загострилася і через відсутність жодного судового контролю», – йдеться у повідомленні суду.
Окрім того, умови утримання під вартою в Україні унеможливили успішну реабілітацію в’язнів, а відтак влада не має підстав переглядати їхні вироки.
Зазначивши, що така проблема є систематичною, ЄСПЛ, посилаючись на статтю 46 (обов’язкова сила рішень та їх виконання), встановив, що Україна має реформувати порядок перегляду довічних вироків.
Пропонується переглянути всі такі рішення, аби пересвідчитися у їхній обґрунтованості. Також ув’язненні довічні мають знати порядок і умови пом’якшення вироку або умовно-дострокового звільнення.
ЄСПЛ встановив у справі ще одне порушення статті 3 Євроконвенції, оскільки Пєтухов з 2010 року не отримує належну медичну допомогу для лікування туберкульозу.
У результаті суд поставив, що Україна має виплатити Пєтухову 750 євро за матеріальні збитки, 10 тисяч євро – за нематеріальну шкоду через неналежну медичну допомогу, 20 євро – на поштові витрати і ще 10 тис. євро – адвокату скаржника.
ЄСПЛ також підкреслив, що суд отримав понад 60 аналогічних скарг.