flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Як оскаржити штраф

28 травня 2019, 15:32

Що ж робити, якщо працівник поліції уже склав протокол, виніс на місці зупинки постанову про адміністративну відповідальність і виписав штраф? Якщо ви не згодні з постановою, все одно підпишіть її, зробивши відповідний запис про цю незгоду. Адже якщо ви не підпишете постанову, працівник поліції може не надати вам копію документа на місці, а надішле поштою. Таким чином ви позбавляєте себе належної можливості оскаржити дії працівника поліції у встановлені законом строки.

Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП) встановив для водіїв лише 10-денний строк на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Відлік починається з наступного дня від дня винесення постанови.

Після отримання копії постанови ви маєте право звернутися за захистом своїх прав до керівництва патрульного поліції. Але такі звернення часто ігнорують. Тому аби не витрачати час, відразу звертайтеся до суду. Подайте заяву до суду за місцем вашої прописки або за місцеперебування відповідача, тобто працівника поліції.

Позовна заява має ґрунтуватися на нормах КУпАП. У ній слід обов’язково зазначити, чому ви вважаєте цю постанову незаконною. Позовну заяву можна не завозити особисто, а надіслати поштою. Але якщо ви відправляєте її останнього дня вказаного строку, вона має потрапити на пошту не пізніше 12 години ночі, інакше буде вважатися, що заява надійшла на 11 день, а отже, відбулося порушення процесуального строку, і таку заяву суд може не прийняти.

Це важливо!

Статтею 288 КУпАП передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати судового збору.

Крім цього, Пленум Вищого адміністративного суду України оприлюднив постанову “Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” в якій зазначив, що за подання до суду адміністративного позову про скасування постанови у справі про адмінправопорушення, якщо особу притягнуто до адмінвідповідальності та накладено адміністративне стягнення (штраф), судовий збір сплачувати не треба.

Судді, звісно, знають про це. Однак потрібно додатково зазначити про це в позовній заяві. У своїй заяві вимагайте визнати дії працівника поліції незаконними, а постанову — скасувати. Зміст позовної заяви має відповідати вимогам чинного законодавства, а найкраще про ці вимоги знають юристи та адвокати.

Якщо ж суд першої інстанції за тих чи інших підстав не приймає вашу позовну заяву, він виносить рішення про зупинення розгляду позовної заяви та дає час на усунення виявлених недоліків. У тому разі, якщо вашу заяву не розглянули через несплату судового збору, ви можете оскаржити відповідне рішення суду в апеляційному суді.

На час, коли справа розглядають у суді, дія постанови тимчасово припиняється, а штрафні санкції не нараховуються. Лише якщо суд відмовляє вам у задоволенні ваших позовних вимог, постанова набуває чинності.

Стаття 268 КУпАП передбачає перелік прав тих, кого притягують до адмінвідповідальності. Так, ви маєте право:

  • ознайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання
  • під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця в галузі права, який, за законом, має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи
  • виступати рідною мовою та користуватися послугами перекладача, якщо не володієте мовою, якою ведеться провадження
  • оскаржити постанову по справі

 

Проте працівники патрульної поліції часто порушують ці права. Нерідко відразу ж після зупинки транспортного засобу вони виносять постанову про адмінправопорушення та накладають на водія адміністративне стягнення.

Якщо вас звинувачують у вчиненні адміністративного правопорушення, ви маєте повне право вимагати від працівника поліції не виносити постанову відразу. А розгляд справи щодо притягнення до адмінвідповідальності відкласти на інший день. Це дасть вам час та можливість підготувати та подати свої докази, пояснення, отримати правову допомогу, — підсумовує адвокат Катерина Коваленко