Верховний Суд 3 вересня 2018 року прийняв постанову у справі 926/3837/17 про стягнення шкоди, завданої неправомірними діями державної виконавчої служби, якою скасовано рішення апеляційної інстанції та залишено в силі рішення першої інстанції про задоволення позовних вимог.
По суті спору: до суду звернувся позивач, якому було повернуто виконавчий лист за відсутністю майна боржника. Під час виконання рішення орган державної виконавчої служби (далі — ДВС) наклавши арешт на майно боржника (транспортні засоби) не вчинив дії щодо вилучення такого майна та не передано на зберігання. Надалі таке майно протягом року з моменту оголошення його у розшук виявлено не було, що стало підставою для повернення виконавчого листа.
Рішенням першої інстанції задовольняючи позов суд зазначив, про факт неправомірних дій державного виконавця, внаслідок чого заставне майно не передано у встановлений строк для подальшої реалізації та погашення заборгованості боржника перед стягувачем.
Скасовуючи таке рішення, суд апеляції зазначив, що повернення виконавчого листа не тягне за собою наслідків у вигляді неможливості розпочати його знову та не позбавляє стягувача права повторно звернутись до органу ДВС.
Однак ВС не погодився із позицією апеляції зауваживши, що не може бути покладене в основу висновку, що незаконними діями органу ДВС стягувачу не завдається шкода. Прийняття такого твердження свідчило б про ілюзорність "права на суд", складовою якого є забезпечення виконання судового рішення, адже у такому випадку стягувачу пропонується повторно звертатися до органу, незаконні дії якого призвели до втрати ефективності першого звернення.